Zostaw wiadomość


Niestety nie jesteśmy w tej chwili dostępni. Wyślij nam wiadomość, a wkrótce skontaktujemy się z Tobą

Zostaw wiadomość

Historyczne wzmianki o narodzinach galanterii skórzanej

 

Pratesi

 

Aby odtworzyć okoliczności narodzin marki Pratesi, koniecznym jest cofnięcie się do momentu, w którym założyciel firmy Egidio, młody, inteligentny i przedsiębiorczy Florentyńczyk, przeprowadził się do Rzymu podczas Drugiej Wojny Światowej, a niedługo potem nadarzyła mu się okazja życia.

We Włoszech zniszczonych po bombardowaniach, w których wszyscy szukali jakiegoś sposobu na przetrwanie, zajmując się czym popadnie, Egidio nie tracił czasu i postanowił spróbować szczęścia w świecie kinematografii. Nie napotkał na większe problemy w staniu się częścią tego świata dzięki swojemu talentowi i ogromnemu zaangażowaniu w wykonywanie pancerzy ze skóry używanych przez gladiatorów w filmie “Quo Vadis”, którego akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie.

Przyniosło mu to duży sukces, a w konsekwencji zarobki, które pozwoliły mu na rozwinięcie działalności produkcyjnej, podjętej już rok wcześniej, w zakresie drobnej galanterii skórzanej, tworzonej ręcznie (ramki, breloczki do kluczy, paski).

Po tak fantastycznym początku, nie mógł oczywiście spocząć na laurach, stworzył więc prawdziwe laboratorium, w którym powstawały, oprócz drobnych przedmiotów ze skóry, również pierwsze torebki.

Wraz z upływem czasu produkcja ulegała ulepszeniom, także dzięki wprowadzaniu nowych metod obróbki, aż do momentu uzyskania produktu funkcjonalnego i trwałego w czasie.

W międzyczasie małe laboratorium na ulicy Prati przestało wystarczać na potrzeby produkcyjne firmy Pratesi, stąd też Egidio podjął decyzję o przeniesieniu działalności do lokalu lepiej wyposażonego, a jednocześnie połączonego ze sklepem na ulicy Parioli, znajdującej się w mieszkaniowej części miasta, znanej z przepięknych alejek z drzewami i luksusowych pałaców z XVIII wieku.

W latach 60-tych, wraz z boomem gospodarczym, wzrósł w sposób znaczy popyt na modne akcesoria, tak iż stało się koniecznym kolejne poszerzenie przestrzeni przeznaczonej na produkcję. W tym okresie Pelletteria Pratesi przekształciła się z małego laboratorium prowadzonego rodzinnie w prawdziwy zakład wyrobów rzemieślniczych. Koniecznym było również przeniesienie zakładu z Rzymu w okolice Florencji, a dokładniej do Donnini, miejsca gdzie po dziś dzień zakład ma swoją siedzibę, będącym jednocześnie rodzinnymi stronami założyciela.

Na przeniesienie, o którym mowa, miała wpływ również bliskość garbarń Santa Croce, tj. światowego centrum produkcji skór garbowanych w sposób naturalny.

Począwszy od lat 60-tych firma przeżywa nieustanny wzrost i ulega ciągłym ulepszeniom, pozostając jednak wierna rzemieślniczej obróbce skóry, specjalizując się w produkcji walizek, teczek i artykułów podróżnych.

W przeciągu 50 lat Pelletteria Pratesi umocniła swoje miejsce na rynku, przechodząc z ojca na syna aż trzy razy, oraz tworząc własny styl, który czyni ją jedyną w swoim rodzaju również dzięki licznym przychylnym przyjęciom, które dały jej siłę i odwagę, aby kroczyć ciągle do przodu.